Arte plastice

Oferta educaţionala este atent conceputa, adaptata in permanenta cerintelor actuale.
La inscriere sunt asteptati copii talentati integrati in invaţamantul de masa: scolari cu diferite inclinatii artistice. Cursurile se desfasoara dupa sau inaintea orelor de cultura generala, in timpul liber al elevilor.

In cadrul sectiei de Arte Plastice au cursuri de pictura, desen si modelaj. La pictura invata cum sa utilizeze game cromatice si valorice si cum sa-si valorifice creativitatea si imaginatia. La desen urmaresc cum sa realizeze corect volumul si proportiile obiectelor si folosesc tehnici cum ar fi: folosirea penitei si a tusului, etc. Prin modelaj elevii invata cum sa reprezinte tridimensional (ronde-boss si relief, basorelief, etc.) figuri umane, animale si alte elemente creative.

Exista 2 ateliere de arte plastice dotate cu: sevalete, plansete, suporti pentru modelaj, bancute, mese, panouri pentru expozitii, vitrine.